Teplo

 

Čítal som už veľa článkov, kde písali správcovia/riaditelia centrálneho zdroja tepla (ďalej len CZT) ako je teplo z teplárne ekologické, výhodné a cenovo prístupné. V podstate je to pravda až na jeden drobný detail, teda, že CZT vlastní mestská časť a prevádzkuje ju sama pre svojich obyvateľov ako službu za cenu režijných nákladov a pozvolnej tvorby fondu na renováciu. U nás CZT prevádzkuje súkromná firma, ktorá to robí IBA ZA ÚČELOM ZISKU. Ak sa dokážeme zbaviť tejto firmy, na tých istých kotloch, s tým istým personálom môže byť teplo v našich domácnostiach lacnejšie o 30percent (slovom tridsať percent). Zoberte si teraz do rúk vyúčtovanie za minulý rok a pozrite sa, koľko robí 30% z tejto sumy. Celkom slušný peniaz, že? Niektorí poslanci aktuálneho volebného obdobia na čele so starostom MJ nás zapredali, hlasovali za a podpísali zmluvu o nájme na 30 rokov. Ja som hlasoval proti. Spýtajte sa svojho poslanca, ako pre Vás hlasoval. Firma, ktorá našu tepláreň spravuje odvádza za to, že vykrmujeme ich prasiatka =100.000,- Eur ročne mestskej časti. Položme si ale otázku, koľko zostáva im? Každopádne to vnímam ako ďalšiu daň a som presvedčený o tom, že o použití týchto peňazí by mali rozhodovať ľudia a je to celkovo dosť nepekný spôsob, ako mestská časť ošklbáva niektorých svojich obyvateľov.

 

Riešenie ktoré navrhujem: Vypovedanie zmluvy so súčasným prevádzkovateľom a založenie mestského podniku Devínska tepláreň a zníženie ceny tepla pre odberateľov CZT o 30percent. Vravíte že je to nemožné? V dvoch mestách na Slovensku (veľkosťou ako Devínska Nová Ves) to už dokázali.

 

A ešte ku kotolniam:  V bytovom dome kde bývam sme sa rozhodli že sa od CZT odpojíme a postavíme si vlastnú kotolňu. Projekt máme hotový. Návratnosť poctivej a kvalitnej kotolne nám vyšla na 5,5roka! Päť a pol roka! Medzičasom sa ale zmenil zákon a ten, kto sa chce odpojiť od CZT potrebuje ako jednu z podmienok súhlas prevádzkovateľa CZT. Úsmevné. Zákon hodný banánovej republiky.

 

 

 

späť na hlavnú stránku